MAHJONG

Mahjong je stará, původem čínská hra pro čtyři hráče, která se dnes hraje v různých variantách po celém světě. Je to hra plná taktiky, strategie a sázení, ale obsahuje i špetku náhody a štěstí. Trochu se podobá v našich končinách známějším karetním hrám žolíky či poker. Mahjong se hraje se speciálními kostkami, které určitě mnozí z Vás znají z počítačové mutace Mah-jong Solitaire. V tradiční verzi postupně vytváříte čtrnáctikamenovou kombinaci složenou z trojic, čtveřic nebo postupek a snažíte se dosáhnout největšího počtu bodů. Vítězných kombinací je velké množství a zapamatovat si je není lehké, zvlášť když jsou názvy v čínštině. Postupně se Vám ale dostanou do hlavy a můžete se snažit o yakumany – nejnáročnější, ale zato dobře bodované kombinace.

Na světě existuje několik variant hry Mahjong. Nejrozšířenějšími jsou čínská, japonská a americká varianta. Mahjong je nejpopulárnější (dle wikipedie) stolní hra v Japonsku, s milióny hráčů, tisícovkami heren a mimo jiné i spoustou mangy a anime.

Japonský „Riichi“ Mahjong

Riichi mahjong je označována japonská verze mahjongu. Oproti klasickému čínskému mahjongu umožňuje i defenzivní styl hry a vyznačuje se vlastním systémem bodování, spočívající v počítání yaku. Zvláště pak yaku zvané „Riichi“, které dalo této variantě jméno. V poslední době Riichi mahjong nabývá na popularitě i v Evropě, zvláště v českých končinách zdá se, že má téměř výhradní podporu. (Občas se můžete setkat i se zkomoleninou názvu „Reach Mahjong“, za to můžou američané).

Online Game

Zkuste si Riichi Mahjong proti počítači.  Zdarma a bez instalace.